Menu




Augu aizsardzības līdzekļu maisījumi

Augkopība 09.08.2024   

Augu aizsardzības līdzekļu maisījumi

Dažādu augu aizsardzības līdzekļu tvertnes maisījumi skan vilinoši, bet dažkārt tas var sagādāt vairāk nepatikšanu, nekā labuma. Ar piedāvātajiem ieteikumiem augu aizsardzības līdzekļu miksējumiem vajadzētu izdoties.

Priekšrocības, kādēļ smidzinātāju tvertnēs izmantot maisījumus, ir acīmredzamas: var ieekonomēt uz pārbraucieniem un darbus var paveikt īsākā laika periodā, piemēram, pēc vēla veģetācijas sākuma neparedzamo salnu dēļ vai auksta un mitra pavasara dēļ, kad pieturas vējains laiks. Bieži vien tad arī ir nepieciešami mēslošanas pasākumi caur lapām, lai atkoptu vārguļojošus sējumus. Pielietojot atsevišķi augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļus, parasti viss notiek bez problēmām, savukārt maisījums smidzinātāja tvertnē var sagādāt laika un naudas zudumus, kā arī stresu. Var aizsērēt filtri un sprauslas, var apdedzināt augus un līdzekļi iedarbojas pārāk spēcīgi vai pārāk vēlu. Lai maisījums izdotos, izmantojiet turpinājumā publicētos padomus. Lai neaizmirstos pareizā maisījuma sastāvdaļu sajaukšanas secība, to varat uzlīmēt uz cisternas.

PLĀNOŠANA

Ieteikumi uzsākot

Ja vēlaties gatavot maisījumu, jārēķinās ar laiku, kurā iedarbīgās vielas iekļaujas šķīdumā, lai attiecīgi varētu vienmērīgi izšķīst izsmidzināmajā šķīdumā. Iepildīšanas laikā noteikti ieslēdziet maisīšanas ierīci. Visu uzreiz ieliet ieskalošanas tvertnē nav ieteicams. To vai augu aizsardzības līdzekļus var jaukt kopā ar mēslošanas līdzekļiem, kas paredzēti iedarbībai caur lapām, ražotāji apraksta lietošanas instrukcijās. Tomēr viņiem nav pienākums pārbaudīt visas iespējamās kombinācijas. Problēmas sākas jau ar vienu sastāvdaļu, kura, iespējams, sastāvā var būt atšķirīgi noformulēta – līdz ar to līdzeklis smidzināmajā šķidrumā var reaģēt citādāk. Tvertnes maisījumi, kas domāti insekticīdiem, bieži neiedarbojas, tāpēc tos labāk smidzināt atsevišķi. Sarežģīti paredzēt, kā šie līdzekļi maisījumos reaģēs. Turklāt no pielaides viedokļa tie var būt problemātiski, jo, piemēram, var izmainīties kaitīguma pakāpe bitēm. Sagatavoto šķidrumu jāizsmidzina nekavējoties. Pirmkārt, nepastāvīgu laika apstākļu dēļ (laika prognoze!) pieaug uzglabāšanas risks, jo nestabilu laika apstākļu dēļ var gadīties, ka uzpildīto smidzināmo šķidrumu nevar izsmidzināt ilgāku laiku. Šaubu gadījumā koncentrējaties uz neatliekamiem pasākumiem, piemēram, agrā pavasarī uz graudzāļu herbicīdiem. Līdzekļi ar lielāku derīguma termiņu var pagaidīt. Lapu mēslošanas līdzekļus (izņemot AHL – amonija nitrāta un urīnvielas šķīdumu – ar graudzāļu līdzekļiem) nepastāvīgos laika apstākļos izlejiet ārā no smidzinātāja. Tos var smidzināt bez riska arī nelabvēlīgos apstākļos (vējš, nakts salna). Mēslošanai paredzētos sāļus, piemēram, Epsom sāli (magnija sulfāts) un mangāna sulfātu nedrīkst sajaukt ar fosfora lapu mēslošanas līdzekļiem!

SAGATAVOŠANA

Labi sagatavots maisījums šķīst labāk

Vairums augu aizsardzības līdzekļu vislabāk izšķīst vāji skābā (ap pH 6.5) šķīdumā. Turpretī cietā kaļķainā ūdenī pH vērtība parasti ir viegli sārmaina, tādēļ iedarbīgās vielas var koagulēt. Arī mangānu un dzelzi saturoša ūdens dēļ smidzināmais šķidrums var koagulēt kā arī pievienojot mangāna sulfātu (vai mangāna nitrātu). Pārslu veidošanās izraisa ne tikai problēmas ar sprauslām, tā samazina arī iedarbību. Turklāt filtrā, piemēram, var uzkrāties tāda kā košļājamā gumija, jo emulgatori nespēj ietekmēt grūti šķīstošas substances. Var arī veidoties darvai līdzīga masa.

Sliktākajā gadījumā šļūtenes, filtrus un sprauslas jāiztīra ar trauku mazgājamās mašīnas tabletēm vai biodīzeli.

ĪSUMĀ

Lai tvertnes maisījums iedarbotos, lietotajām ķīmiskajām vielām un mēslošanas līdzekļiem jāsader vienam ar otru.

Atsevišķi herbicīdi un augšanas stimulatori aktivizējas un neveido viendabīgu šķīdumu.

Izmēģinot vispirms spainī, redzams vai maisījums ir piemērots arī smidzināšanai no tvertnes.

Lai viss izdotos, svarīga ir arī secība, kādā pievieno šķīduma sastāvdaļas – uzlīme uz tvertnes atgādinās par to.

PH VĒRTĪBA PAR AUGSTU VAI PAR ZEMU?

Mazāka iedarbība bez atliekām filtros var parādīties, piemēram, dažiem piretroīdiem, ja pH vērtība smidzināmajā šķīdumā ir vairāk nekā pH 7. Tad parādās iedarbīgās vielas sārmainā hidrolīze – sekas ir iedarbības zaudējums. To var novērst, ja smidzināmajā šķīdumā pH vērtība ir pH 6,5. Kādi buferšķīdumi tad pielietojami, apkopots 1. pārskatā. Cita situācija ir ar (cietajiem) ALS (acetolaktāta sintāze) inhibitoriem, kuri pie augstas pH vērtības šķīst labāk un veido dzidru šķīdumu. Ja zema pH līmeņa robežās (zem pH 7) veidojas viegli pienains, necaurspīdīgs šķīdums, tad tā ir norāde, ka iedarbīgā viela nav pilnībā izšķīdusi.

VISDROŠĀK PĀRBAUDĪT SPAINĪ

Gatavojot tvertnē smidzināmo šķīdumu, svarīgi, lai šķīdums paliktu dzidrs un neveidotos pārslas. Lai sevi pasargātu no pārsteigumiem, pirms katra jauna maisījuma pagatavošanas vajadzētu veikt pārbaudi spainī. Pārbaude spainī ieteicama arī, ja mainās laika apstākļi. Piemēram, aukstā pavasarī vai arī, ja akas ūdens vietā lietojat ūdensvada ūdeni.

Paredzēto maisījumu iejauc 10 l spainī. Visieteicamāk lietot spaini un maisītāju no mākslīga materiāla, jo metāls (rūsējošs) var dot maldinošu rezultātu. Lietojiet to pašu ūdeni, ko izmantosiet smidzināšanas tvertnē, un ievērojiet augu aizsardzības līdzekļu pievienošanas secību. Ja maisījums nemainās arī pēc 30 minūtēm, tas būs derīgs lietošanai smidzināšanas tvertnē. Citā gadījumā – neaiztieciet!

MAISĪŠANA

Kas sader un kas nesader?

Visas iedarbīgās vielas nesader kopā, tās var savstarpēji traucēt cita citas iedarbību. Tas notiek tad, kad, piemēram, augšanas stimulatori un ALS inhibitori tiek pievienoti vienlaikus: sintētisko auksīnu iedarbības pamatā ir nekontrolēta augšana garumā – masveida šūnu pagarināšanās (augšanas stimulatori veicina), savukārt ALS inhibitori kavē augšanu. Ja abas pielieto vienlaikus, iedarbība nenotiek. Līdzīgs antagonisms notiek, ja augšanas regulatorus, kuriem jākavē auga stublāju augšana (Prohexadion, Trinexa-pac), un augšanas stimulatorus lieto vienlaikus – it sevišķi saulainā laikā. Tomēr, kā ķīmiskās vielas darbojas? Šādi līdzekļi pavasarī labāk lietojami, sajaucot kopā un būtu jāievēro:

• herbicīds pret nezālēm

• herbicīds pret divdīgļlapjiem

• augšanas regulators

• fungicīds (Morpholin + Azol)

• lapu mēslojums

HERBICĪDI + HERBICĪDI

Praksē regulāri nepieciešamas herbicīdu kombinācijas, lai izslēgtu iedarbības nepilnības un paplašinātu iedarbības spektru (piem. Mesosulfuron + Metsulfuron/Tribenuron/Florasulam). Mazāk problēmu rada maisījumi, kuri sastāv tikai no dažādiem herbicīdiem, kombinējot līdzīgas iedarbīgo vielu grupas – piemēram, ALS-inhibitori + ALS-inhibitori.

Ražotājs turpretī iesaka ACCase inhibitoru, piem., Pinoxaden un Tribenuron maisījumu, pamatojoties uz iespējamu samazināto ACCase inhibitora iedarbību. Maisījums ar Florasulam turpretī ir atļauts un to var pat iegādāties kā gatavu produktu. Ja labības herbicīdus sajauc ar augšanas stimulatoriem vai arī tādiem herbicīdiem kā Carfentrazone, iespējams iedarbības samazinājums: herbicīdi bojā nezāļu audus (lapsaste), tādēļ labības herbicīdu iedarbīgo vielu transports kambijā samazinās.

HERBICĪDI + AUGŠANAS REGULATORI

Herbicīdu un augšanas regulatoru maisījumā var samazināties iedarbība. Tas notiek, piemēram, ja ALS inhibitoru ar iedarbību pret nezālēm lieto kopā ar augšanas regulatoru CCC, Trinexapac vai Prohexadion. ALS inhibitors kavē šūnu dalīšanos augu augšanas zonās un tāpat kā augšanas regulators (Trinexapac, Prohexadion) kavē giberelīna sintēzi. Tādēļ, kombinējot, piemēram, ar Atlantis, Atlantis flex, Niantic vai Broadway, nevajadzētu izkliedēt vairāk par 350 g/ha CCC. Lai izvairītos no pārāk spēcīgas attīstības kavēšanas vai vispār no augu bojājumiem, jāievēro vismaz vienu nedēļu ilgs periods starp ALS inhibitoru un augšanas regulētāju Trinexapac un Prohexadion pielietošanu.

Bez problēmām var jaukt ALS inhibitorus pret divdīgļlapjiem ar augšanas regulatoriem. Tomēr jāievēro, ka, piemēram, Moddus samazina smidzināmā šķīduma pH vērtību un tādēļ ALS granulāti sliktāk šķīst. Šajā gadījumā ieteicams ALS granulātus izšķīdināt pirms tam un kā pirmos pievienot smidzināmajam šķīdumam. Augšanas regulatoru un CCC maisījums iespējams, ja augšanas regulatoriem ir piemērota temperatūra (optimāli laika apstākļi) un tie iedarbojas ātrāk nekā Chlormequat chlorid. Turpretī nav ieteicama kombinācija, kurā augšanas regulatori sajaukti ar Trinexapac vai Prohexadion saturošiem līdzekļiem iespējamās samazinātās iedarbības dēļ. Šajā gadījumā vispirms izsmidziniet herbicīdus, piemēram, Fluroxypyr, Halauxifen vai MCPA. Pēc četrām līdz piecām dienām var veikt smidzināšanu ar augšanas regulatoriem.

Ja ir apstrādāts ar Trinexapac, tad augšanas stimulatori jālieto tikai 10 – 12 dienas vēlāk. Mazākais laika atstatums starp smidzināšanu ar augšanas stimulatoriem un Prohexadion ir sešas līdz astoņas dienas. Nekādā gadījumā nedrīkst kombinēt Ethephon saturošus līdzekļus ar augšanas stimulatoriem. Starp apstrādēm ieteicams ieturēt nedēļas pauzi, lai izvairītos no ražas samazinājuma.

AUGŠANAS REGULATORI + FUNGICĪDI + HERBICĪDI

Augšanas regulatoru un fungicīdu maisīšana ir standarta prakse. Ņemiet vērā Metconazola vai Tebuconazol augšanas regulēšanas iedarbību. Ja lietojat šīs abas iedarbīgās vielas, jāsamazina augšanas regulatoru ar giberelinsintēzi kavējošo iedarbību daudzums (CCC, Prohexadion, Trinexapac) par 30%. Nekombinējiet Cyprodinil saturošo Unix ar Ethephon līdzekļiem.

Jāuzmanās arī tiem, kuri izsmidzina herbicīdus vienā maisījumā ar augšanas regulatoriem un fungicīdiem. Tebuconazol palēnina pret nezālēm lietoto iedarbīgo vielu noārdīšanos. Ar šo vielu maisījumā pastiprinās iedarbība pret nezālēm, turklāt spēcīgāk no tā cietīs labība.

Morpholine, att. Spiroketamin, paātrina herbicīdu un azolu iedarbību. Tas var uzlabot herbicīdu iedarbību. Ja tas izraisa apdegumus, diemžēl var samazināties nezāļu herbicīdu iedarbību. Tādēļ nav ieteicami maisījumi ar nezāļu herbicīdiem.

KOMBINĒŠANA

Mikroelementus labāk atsevišķi?

Mikrobarības vielas tirdzniecībā var iegādāties kā sāļus un helātus, izņemot boru un molibdēnu. Atšķirība ir elektriskajā lādiņā: sāļi ir pozitīvi lādēti katjoni (Cu2+, Fe3+, Mn2+, Zn2+) vai negatīvi lādēti anjoni (NO3-, SO4-, Cl3-), helāti turpretī ir ārpusē neuzlādēti organiski kompleksi. Kuru variantu vislabāk pielietot, atkarīgs arī no laika apstākļiem un maisījuma komponentēm. Tā kā lapas virsma no ārpuses ir negatīvi uzlādēta, neitrālie helāti caur stomātiem vieglāk nokļūst lapas iekšienē. Līdz ar to augi viņus var uzņemt arī sausos laika apstākļos, kamēr sāļi tikai ar grūtībām var ielauzties caur kutikulu. Turpretī mikroelementi augos izplatās ātrāk sāļu jonu veidā nevis kā helātu joni. Tādēļ iesaka sāļus izsmidzināt labāk agri pavasarī un arī lielākos daudzumos. Priekšrocība ir tāda, ka nav nepieciešami kritiskie augu aizsardzības līdzekļu maisījumi. Vairāk par 5 kg/ha Epsom sāls vai 2 kg/ha mangāna sulfāta (smidzināmajā šķīdumā 200 l/ha) nevajadzētu sajaukt kombinācijā ar augu aizsardzības līdzekļiem. Sausos apstākļos vai maisījumos helāti iedarbojas ievērojami vieglāk, jo tie nereaģē ar citiem sāļiem (piem. AHL) vai ar augu aizsardzības līdzekļiem. Līdzās produktiem, kuri satur atsevišķus mikroelementus sulfātu vai helātu formā, tirgū var iegādāties arī lapu pilnmēslojumu.

Arī tie var saturēt mikroelementus sāļu vai helātu formā. Piegrieziet vērību mikroelementu saderībai, jo sevišķi mangānam (Mn), cinkam (Zn) un varam (Cu). Ja kādā produktā barības vielu attiecības ļoti atšķiras, tad kāda mikroelementa palielinātais daudzums var palielināt kāda cita trūkumu. Ideāla attiecība ir 8-10 Mn: 3-5 Zn: 1 Cu.

HERBICĪDUS ATDALĪT NO MIKROELEMENTIEM

Ja iespējams, atturieties no herbicīdu un mikroelementu maisījumiem tvertnēs vai arī no smidzināšanas ar laika ziņā īsu atstarpi. Iemesls tam ir tāds, ka mangāns, cinks, varš un dzelzs ir enzīmu (tostarp citohroma monooksigenāze, saīsin. Cyt-MOG) sastāvdaļas, kuras ievada iedarbīgo vielu noārdīšanos. Ja mikroelementi sakoncentrējas dzinumā, var mazināties iedarbība, ekstrēmā gadījumā pat vispār herbicīdi neiedarbosies. Tādas nezāles kā peļastīšu lapsastes, airenes vai lāčauzas būtu jāapkaro iespējami ātrāk – astoņas līdz desmit dienas pirms lapu miglošanas, lai neietekmētu ALS un ACC inhibitoru iedarbību. Lai nebūtu iedarbības samazinājuma vai kompromisu, nezāles pavasarī jāapkaro pirmās. Arī mangāna un augšanas stimulatoru kombinācija nav ieteicama: mangāns kā Auxinoxygenase sastāvdaļa veicina augšanas stimulatoru ātrāku noārdīšanos.

OPTIMIZĒŠANA

AHL var palīdzēt šķīdumu gatavošanā

Herbicīdu, kuri iedarbojas caur lapām, iedarbību var veicināt, pievienojot nelielu daudzumu AHL (10% smidzināmajā šķīdumā). AHL piedeva pozitīvi ietekmē iedarbīgo vielu sadali uz lapas virsmas un vienlaikus mazina iztvaikošanu. Šis samazinātais šķīšanas punkts ar AHL panāk, ka izsmidzinātais piliens lēnāk izkalst un aizkavē priekšlaicīgu iedarbīgo vielu kristalizēšanos uz lapas virsmas pie zema gaisa mitruma. Līdz ar to iedarbīgās vielas tiek uzņemtas lēnāk un labāk. Tas attiecas arī uz ALS inhibitoriem, kuri (bez antidota) tiek pielietoti pret divdīgļlapjiem. Parasti tos var pievienot arī tīram AHL, pozitīvi ietekmējot iedarbību. ALS inhibitorus, ar kuriem apkaro nezāles, vai ACC inhibitorus, kuriem papildus pievienots antidots (Mefenpyr vai Cloquintocet), nedrīkst izsmidzināt kopā ar tīru AHL vai kopā ar citām AHL sastāvdaļām. Neievērojot to, var izraisīt augu apdegumus, kas noved pie samazinātas iedarbības. Šī iemesla dēļ nedrīkst izsmidzināt kopā Morpholine att. Spiroketamine vai agresīvāk formulētos Azole un Trinexapac līdzekļus ar ne vairāk par 10% AHL. Mēslošanai caur lapām ar tīru AHL piedāvā šķidro bora mēslojumu vai pēc vajadzības Cu, Mn un Zn helātus. Mēslojuma sāļi turpretī nešķīst tīrā AHL. Arī Epsom sāls šķīst tikai atšķaidītā AHL.

CCC (Chlormequat-Chlorid) + MANGĀNS SĒJUMU STABILIZĒŠANAI

Apsakņošanās laikā CCC kavē galvenā dzinuma apikālo dominanci, uzlabo sānu dzinumu attīstību un šādi stabilizē sējumu blīvumu. Mangāns kā auksīnu oksidāzes sastāvdaļa sadala pieaugoši siltajās temperatūrās veidojušos auksīnus un palēnina, pagarinoties dienas garumam, priekšlaicīgi izaugušo asnu augšanu sējumos. Kombinācija CCC+mangāns pastiprina sējumus nodrošinošu iedarbību un vārpu veidošanos sānu dzinumos. Kombināciju CCC+mangāna helāts var izsmidzināt tīrā AHL.

ĪPAŠIE GADĪJUMI

Maisījumi ar biostimulatoriem

Augu biostimulatori sastāv no organiskiem vai neorganiskiem savienojumiem (piem., aminoskābēm, humīnskābēm un fulvoskābēm, dabīgiem ķīmiskiem savienojumiem vai augu un jūras aļģu ekstraktiem), kā arī no mikroorganismiem. Pamatojoties uz to, ka nevar izslēgt piesārņojumu ar suspendējošām un citām vielām, neiesaka herbicīdiem piemaisīt biostimulatorus, jo herbicīdiem zūd efektivitāte (rezistence!). Hlors iedarbojas dezinficējoši, tādēļ hloru saturošus produktus nevajadzētu izsmidzināt kopā ar biostimulatoriem uz baktēriju bāzes. Tas attiecas arī uz vairākkārtēju apsmidzināšanu ar herbicīdiem un fungicīdiem, kuru iedarbība uz baktērijām vēl nav pilnīgi noskaidrota. Arī maisījumi no fosforu saturošiem ekstraktiem un divvērtīgiem un vairāk vērtīgiem katjoniem (Cu2+, Fe3+, Mn2+, Zn2+) nav iespējami. Saistībā ar to, ka vērā ņemamo produktu ir ļoti daudz, pirmajā augu biostimulatoru pielietošanas reizē vispiemērotākā būtu atsevišķa izsmidzināšana, arī tādēļ, lai labāk varētu novērtēt to iedarbību.

PROFI LATVIJA NR.39 (2024-04)

 



Jūs varētu interesēt arī


Augkopība

Biostimulatoru attīstības virziens

Biostimulatoru attīstības virziens

Augkopībā problēmas pieņemas spēkā. Augu biostimulatori varē...

Augkopība

Ko sēsi, to pļausi  – sertificētas sēklas ilgtermiņā izmaksā mazāk

Ko sēsi, to pļausi – sertificētas sēklas ilgtermiņā izmaksā mazāk

Ražas apjoms un kvalitāte ir rādītāji, kas svarīgi ne vien k...

Augkopība

Linas Agro atklāj internetveikalu

Linas Agro atklāj internetveikalu

SIA Linas Agro paplašina savu darbību un, atklājot jaunu int...