Menu




Biostimulatoru attīstības virziens

Augkopība 29.10.2024   

Biostimulatoru attīstības virziens

Augkopībā problēmas pieņemas spēkā. Augu biostimulatori varētu būt viens no līdzekļiem, ar kuru tās atrisināt. Oficiālie konsultanti un lauksaimnieki tagad pastiprināti izmēģina dažādus produktus.

Augu biostimulatori patlaban ir ļoti popluāri. Šī jaunā produktu grupa daudziem nozīmē cerību, ja runājam par to, kā turpmāk nodrošināt lauksaimniecības kultūru ražu. Lauksaimniecības nozarei priekšā ir milzīgi izaicinājumi. Pirmkārt, jārēķinās ar ekstrēmākiem laika apstākļiem, līdz ar to vairāk stresa augiem. Otrkārt, politiķi vēlas ierobežot ķīmisko līdzekļu lietošanu. Turklāt mēslošanas direktīvas reglamentē mēslošanas daudzumus. Viens ceļš, kā lauksaimniecības kultūras saglabāt veselas un pretotiesspējīgas, ir izmantot visus integrētās augu aizsardzības līdzekļus. Pie tiem pieder arī augu biostimulatori.

OFICIĀLIE KONSULTANTI SĀKUŠI PIRMOS IZMĒĢINĀJUMUS

Turpmāk jau pie reģistrēšanas produkti saņems CE marķējumu, kas apliecina noteiktu iedarbību uz kultūraugu vai augsni. To, cik liela iedarbība ir uz izmantotajām platībām, pastiprināti pārbauda oficiālie konsultanti. Turklāt bieži notiek tā, ka eksperimentu labāk veikt ar jauno līdzekļu grupu. „Biostimulatori nav augu aizsardzības vai mēslošanas līdzekļi, tāpēc kombinētie izmēģinājumi ar tiem nav mērķtiecīgi”, teic Filips Mobs, augkopības konsultants Hesenes federālās zemes uzņēmumā. Ja oficiāli saņemti tikai viena gada rezultāti, tie var parādīt tikai tendences.

Piemērs: iepriekšējā gadā Pārtikas, lauksaimniecības un mežkopības iestāde Augsburgā izmēģināja līdzekli Utrisha N slāpekļa devu pētījumos ar kartupeļiem. Rezultāts: salīdzinājumā ar slāpekļa normu 200 kg/ha ar šo produktu sasniedza pat 5% lielāku ražu. Tomēr jāņem vērā, ka 2022. gadā šajā vietā bija ļoti sauss. Turklāt viena gada rezultātu nevar ņemt vērā statistikas datu trūkuma dēļ.

Kopumā vērtējot, oficiālie konsultanti ir vienojušies, ka augu biostimulatori jāizpēta pastiprināti. Mērķis ir intensīvi trīsgadīgi rezultāti. Vienlaikus arvien vairāk lauksaimnieku pārbauda dažādus līdzekļus uz savu roku. Viens no viņiem ir bioloģiskās saimniecības īpašnieks Sebastjans Roters, kura pieredzi lasiet nākamajā reportāžā.

ĪSUMĀ

Problēmas augkopībā pieaug. Augu biostimulatori varētu palīdzēt nodrošināt kultūru ražas.

Oficiālie konsultanti tagad pastiprināti pārbauda dažādus līdzekļus. Būtu jāpielāgo izmēģinājumu izstrādāšana. Viens ir skaidrs, ka šo līdzekļu iedarbība nav salīdzināma ar ķīmiskajiem līdzekļiem.

Arī lauksaimnieki, piemēram, Sebastjans Roters ņem produktus „zem lupas”. Kā bioloģiskais ražotājs viņš vēlas paaugstināt barības vielu efektivitāti.

Rotera pieredze rāda, ka šādu produktu iedarbība ievērojami atkarīga no laika apstākļiem un augšanas apstākļiem.

REPORTĀŽA

Četru biostimulatoru pārbaude praksē

Bioloģiskais lauksaimnieks Sebastjans Roters pagājušajā gadā pirmo reizi speltas kviešu sējumos pielietoja biostimulatorus. Turklāt galvenais mērķis bija uzlabot barības vielu uzņemšanu.

„Pēdējos divos gados esmu tik daudz dzirdējis un lasījis par biostimulatoriem, ka vēlējos arī savās platībās tos vienreiz izmēģināt”, stāsta Sebastjans Roters (32). Lauksaimnieks no Gablingenas pie Augsburgas kopā ar sievu Stefāniju, saviem vecākiem un vienu darbinieku apsaimnieko 170 ha uzņēmumu ar saimniecības veikaliņu. Viņš darbojas pēc bioloģiskās saimniecības vadlīnijām. Svarīgākās kultūras ir kartupeļi, speltas kvieši, auzas, āboliņš, sojas pupiņas, rudzi un tritikāle. 2022. gadā viņš pirmo reizi audzēja arī ziemas rapsi un sīpolus. „Lielākais veselīgas un stabilas augsnes potenciāls slēpjas plānotā un sabalansētā augu sekā”, ir pārliecināts Roters.

VIEGLAS AUGSNES

Rotera uzņēmumā augsnes ir vieglas un novērtējamas ar 25-35 punktiem. Tā kā pavasarī parasti ir maz nokrišņu, ierobežojošais faktors ir ūdens. Tomēr lauksaimnieks dažas platības var aplaistīt. Uzņēmumā arī barības vielu ir maz. Rotera ģimene nodarbojas ar dējējvistu audzēšanu divos mobilos staļļos un katru gadu nobaro 8-10 Blonde d’Aquitaine liellopus. Turklāt uzņēmums piegādā lopkopjiem kooperācijas barība-kūtsmēsli ietvaros āboliņa un graudzāļu maisījumu, pretī saņemot liellopu un aitu kūtsmēslus. Izvēloties biostimulātorus praktiskajai pārbaudei, Sebastjans Roters koncentrējās uz preparātiem, kuriem būtu jāuzlabo barības vielu uzņemšana. Kopumā viņš uzskata biostimulatorus nevis kā problēmas novērsējus, bet gan kā līdzekli augu stiprināšanai.

SPELTAS KVIEŠI KĻUVA BĀLI”

Izmēģinājuma lauks bija 8 ha speltas kviešu sējumi ar ļoti homogēnu augsni. Priekšaugs bija soja. Pirms sējas 2021. gada rudenī Roters nomēsloja lauku ar 7 t/ha liellopu un aitu kūtsmēsliem. Turklāt pavasarī viņš nomēsloja ar 60 kg elementāro granulēto sēru.

„Speltas kvieši 2022. gada martā izskatījās bāli un radīja iespaidu, ka tiem vajadzētu vēl barības vielas”, atceras Roters. Līdzās neapstrādātajai kontrolplatībai viņš izkaisīja uz četrām 1 ha lielām lauka daļām katrai vienu no šādiem līdzekļiem:

• Biotrinsic N-Collect, ražotājs Indigo ar galveno sastāvdaļu Agrobacterium pusense. Tam vajadzētu uzlabot nodrošinājumu ar slāpekli, kā arī optimizēt barības vielu pieejamību, bioloģisko aktivitāti, sakņu veidošanu un augsnes struktūru. Izmantošanas daudzums apmēram 1 l/ha;

• Biotrinsic PK-Release arī no Indigo. Turklāt runa ir par augsnes palīgvielu saskaņā ar mēslošanas likumu, pielietojot dzīvus organismus. Galvenā sastāvdaļa Paenibacillus mucilaginosus. Baktērijai jāoptimizē apgāde ar fosforu un kāliju, līdz ar to tā uzlabo barības vielu pieejamību, bioloģisko aktivitāti un augsnes struktūru. Pielietošanas daudzums 1 l/ha, neatkarīgi no tā, vai līdzekli lieto uz augsnes vai lapām;

• Poesie, ražotājs OmniCult FarmConcept. Šis līdzeklis satur slāpekli piesaistošus mikroorganismus, tā saucamās drinterijas, kuras atrodas lapās un kurām jānodrošina augs ar slāpekli no gaisa. Ieteicamais lietošanas daudzums 1x4 l/ha;

• Utrisha N, ražotājs Corteva Agriscience, satur Methylobacterium Symbioticum. Arī tās ir baktērijas, kuras fiksē slāpekli un pārvērš amonijā. Šis augu biostimulators ir pulvera veidā, un tā lietošanas deva ir 333 g/ha. Visu stimulatoru ieteicamās lietošanas devas uz hektāru Roters atšķaidīja ar 300 litriem ūdens un pavasarī izsmidzināja uz speltas kviešu stādiem ar augu aizsardzības smidzinātāju. Līdzekli N-Collect izsmidzināja mazliet agrāk attīstības stadijā AAF 21, pārējos preparātus attīstības stadijā AAF 31.

Optiski Roters nevarēja noteikt atšķirības starp lauka daļām. Pārbaudot ar lāpstu, arī neparādījās atšķirības, piemēram, kas attiecas uz sakņu garumu. Kopumā augšanas apstākļi 2022. gadā bija nelabvēlīgi, jo no maija līdz augustam nebija lietus.

ATŠĶIRĪBAS RAŽĀ

Lai uzzinātu katras lauka daļas ražu, Roters nokūla katru speltas kviešu lauka daļu atsevišķi un konstatēja ražas lielumu, nosverot transporta piekabi pirms un pēc kulšanas uz automašīnu svariem savā lauku sētā. Tā viņš nonāca pie šādiem rezultātiem:

• kontroles lauks deva 4 t/ha;

• ar N-Collect apstādātajā laukā viņš novāca 4,1 t/ha;

• laukā ar PK-Release viņš ieguva tādu pašu ražu – 4,1 t/ha;

• ar Poesie apstrādātais lauks deva 4,18 t/ha;

• ar Utrisha N apstrādātajā laukā viņš novāca 4,5 t/ha.

PROFI LATVIJA NR.38 (2024-02)



Jūs varētu interesēt arī


Augkopība

Augu aizsardzības līdzekļu maisījumi

Augu aizsardzības līdzekļu maisījumi

Dažādu augu aizsardzības līdzekļu tvertnes maisījumi skan vi...

Augkopība

Ko sēsi, to pļausi  – sertificētas sēklas ilgtermiņā izmaksā mazāk

Ko sēsi, to pļausi – sertificētas sēklas ilgtermiņā izmaksā mazāk

Ražas apjoms un kvalitāte ir rādītāji, kas svarīgi ne vien k...

Augkopība

Linas Agro atklāj internetveikalu

Linas Agro atklāj internetveikalu

SIA Linas Agro paplašina savu darbību un, atklājot jaunu int...